ثابت لوازم خانگی گارانتی قانونی گارانتی

ثابت: لوازم خانگی گارانتی قانونی گارانتی محصولات بازار انواع وبگردی

گت بلاگز اخبار پزشکی ۹۰ دقیقه طلایی که باید جدی گرفته شود ، برنامه وزارت بهداشت جهت کنترل نخستین علت فوت ایرانیان

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری‌ها ضمن تشریح جزییات برنامه درمان سکته‌های قلبی، گفت: طبق مطالعات انجام شده است ۵۰ درصد سکته‌های قلبی در سنین زیر ۶

۹۰ دقیقه طلایی که باید جدی گرفته شود ، برنامه وزارت بهداشت جهت کنترل نخستین علت فوت ایرانیان

برنامه وزارت بهداشت جهت کنترل نخستین علت فوت ایرانیان / ۹۰ دقیقه طلایی که باید جدی گرفته شود

عبارات مهم : برنامه

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور امراض ضمن تشریح جزییات برنامه درمان سکته های قلبی، گفت: طبق مطالعات انجام شده است ۵۰ درصد سکته های قلبی در سنین زیر ۶۰ سال اتفاق می افتد. یعنی در سنین فعال زندگی. ما در سنین جوانی هم سکته داریم که علت آن سبک زندگی غلط هست.

دکتر جمشید کرمانچی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه وزارت بهداشت جهت درمان سکته های قلبی، گفت: راجع به سکته حاد قلبی از سال ۹۳ کار را در وزارت بهداشت شروع کردیم. در ابتدای سال ۹۳ هم جهت این برنامه شناسنامه ای تهیه و آموزش های مورد نیاز نیز ارائه شد.

وی با بیان اینکه سکته قلبی در کشور بیش از سکته مغزی آشنا شده است است و سال ها شاهد آموزش های مرتبط با این بیماری به مردم بودیم، افزود: باید توجه کرد که آمار بروز سکته های قلبی در کشور خیلی زیاد از سکته مغزی هست؛ به طوریکه هر سال ۶۴ هزار مورد سکته قلبی در کشور داریم. این درحالیست که تمام موارد سکته قلبی قابل درمان است و اگر بتوانیم بیماران را سر موقع به درمان برسانیم، همه آنها قابل درمانند.

۹۰ دقیقه طلایی که باید جدی گرفته شود ، برنامه وزارت بهداشت جهت کنترل نخستین علت فوت ایرانیان

کرمانچی با بیان اینکه وقت طلایی دریافت خدمات درمانی در سکته های قلبی زیر ۹۰ دقیقه هست، افزود: بر این اساس باید بیماران را زیر ۹۰ دقیقه به بیمارستان برسانیم. البته می توان جهت افرادی هم که در وقت بیش از ۹۰ دقیقه به بیمارستان می رسند، اقداماتی انجام داد. باید توجه کرد که در برنامه سکته قلبی دو نوع خدمت درمانی جهت بیماران آینده نگری شده است هست؛ یکی بحث آنژیوگرافی اولیه است که به بیمارانی که در وقت طلایی سکته قلبی مراجعه می کنند، ارائه می شود. نوع دوم خدمت هم مربوط به تزریق داروی برطرف کننده لخته خون است که اگر انتقال بیمار به بیمارستان بیش از ۹۰ دقیقه طول بکشد، این درمان برایش انجام می شود. البته در نهایت بیماری که دارو تزریق می کند، مجددا باید آنژیوگرافی اولیه شود. بنابراین تمرکزمان را روی نوع اول خدمت گذاشته ایم.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور امراض با بیان اینکه ما می توانیم در ۵۴ بیمارستان به روش آنژیوپلاستی سکته قلبی را درمان کنیم، گفت: البته شاید در جهت مدیریت منابع تعداد بیمارستان ها را کم کردن دهیم. لیکن باید بتوانیم این خدمات را در تمام ۲۴ ساعت درست و بهتر ارائه دهیم. باید توجه کرد که ارائه این خدمت به صورت ۲۴ ساعته خیلی دشوارتر از درمان سکته های مغزی هست؛ لیکن حضور فوق تخصص قلب جهت ارائه خدمت مهم هست. این درحالیست که تعداد فوق تخصص هایی که در شهرهایمان هستند و می توانند شیفت و کشیک دهند، کمتر از میزان مورد نیاز هست. بنابراین جهت ارائه بهتر و درست تر خدمت این آمار را احتمالا در سال ۹۷ کمتر می کنیم.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری‌ها ضمن تشریح جزییات برنامه درمان سکته‌های قلبی، گفت: طبق مطالعات انجام شده است ۵۰ درصد سکته‌های قلبی در سنین زیر ۶

کرمانچی با بیان اینکه در حال حاضر هم این خدمت در ۵۱ بیمارستان ارائه می شود، اظهار کرد: بنابراین این خدمت را مدیریت کردیم تا اینطور نباشد که به مردم بگوییم به صورت ۲۴ ساعته در بیمارستان ارائه می شود، ولی مردم هنگامی که مراجعه می کنند با مشکلاتی مواجه شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر خدمات مربوط به سکته های قلبی در مراکز دانشگاهی کشور ارائه می شوند، گفت: ولی بعضی دانشکده هایمان نمی توانند این خدمت را به صورت آنژیوپلاستی ارائه دهند و تزریق دارو انجام می دهند. بنابراین خدمت را در تمام مراکزی که دارای بخش سی سی یو هستند، می توانیم ارائه دهیم و این خدمت را در ۳۵ شهر کشور از جمله شهرهای کمتر برخوردار مانند دزفول، سبزه وار، جیرفت و…هم ارائه می دهیم.

کرمانچی در ادامه با اشاره به بعضی علائم و عوامل بیماری سکته قلبی، گفت: بروز سکته قلبی ناشی از زیاد کردن بیماری های غیرواگیری چون چاقی، چربی خون، فشار خون و… است که زمینه را جهت نامساعد شدن جداره رگ ها فراهم می کند تا با کوچک ترین اتفاق، انسداد رگ ایجاد شود. باید توجه کرد که قسمت عمده علائم بروز سکته قلبی مربوط به دردی است که با سایر دردها متفاوت هست. این درد که در قفسه سینه رخ می دهد، آزاردهنده و شدید هست؛ به طوریکه بیمار عرق سرد می کند. البته گاهی اوقات قفسه سینه به علت کشیدگی های عضلات هم دچار درد می شود، ولی این درد با درد مربوط به سکته قلبی متفاوت هست. درد سکته قلبی دردی شدید است و گاهی تیر کشیدن به دست چپ و پشت را هم به دنبال دارد. افرادیکه دچار این علائم می شوند، معمولا دست ارزش را روی قفسه سینه گرفته و از شدت درد خم شده است اند؛ چراکه این درد حالتی ناتوان کننده دارد.

۹۰ دقیقه طلایی که باید جدی گرفته شود ، برنامه وزارت بهداشت جهت کنترل نخستین علت فوت ایرانیان

وی تاکید کرد: حتما کسی که این علائم را دارد، با اورژانس تماس بگیرد. لیکن اکثر آمبولانس ها دارای دستگار نوار قلب هستند و در محل سکته را تشخیص داده شده است و به بیمارستان اطلاع می دهند تا وقت رسیدن بیمار دستگاه و متخصص آماده شوند و خدمات مورد نیاز را به بیمار ارائه کنند. با اجرای این برنامه تاکنون به ۲۶ هزار و ۳۰۰ بیمار ارائه خدمت شده است و میانگین وقت دریافت خدمت آنها ۶۰ دقیقه بوده هست. ما فکر می کنیم باید باز هم در این حوزه مدیریت شود و نشانه مان این است که دسترسی مردم به این خدمت زیاد شود. بر همین اساس در حال حاضر از آمبولانس های هوایی هم کمک می گیریم؛ به طوریکه در سال های گذشته ۵ تا ۱۰ درصد آمار حمل بیمار به وسیله آمبولانس هوایی بابت این خدمت بوده است.

وی راجع به زیاد کردن بروز سکته های قلبی در جوانان گفت: طبق مطالعات انجام شده است ۵۰ درصد سکته های قلبی در سنین زیر ۶۰ سال اتفاق می افتد؛ یعنی در سنین فعال زندگی. ما در سنین جوانی هم سکته داریم که علت آن هم سبک زندگی غلط هست. در حال حاضر خوشبختانه زیاد کردن مالیات بر سیگار تصویب شد، ولی هنوز در حوزه قلیان مقاومت زیادی وجود دارد. درحالیکه مشخص است که این پدیده دارد به سلامت مردم آسیب می زند. البته شکی نیست که عواملی مثل آلودگی هوا و استرس ها نیز در بروز سکته قلبی موثرند.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری‌ها ضمن تشریح جزییات برنامه درمان سکته‌های قلبی، گفت: طبق مطالعات انجام شده است ۵۰ درصد سکته‌های قلبی در سنین زیر ۶

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در آخر صحبت هایش گفت: در حال حاضر نخستین علت فوت کشور سکته قلبی و دومین علت آن سکته مغزی است.

۹۰ دقیقه طلایی که باید جدی گرفته شود ، برنامه وزارت بهداشت جهت کنترل نخستین علت فوت ایرانیان

واژه های کلیدی: برنامه | درمانی | برنامه | بهداشت | بیماری | بیمارستان | خدمات درمانی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz