ثابت لوازم خانگی گارانتی قانونی گارانتی

ثابت: لوازم خانگی گارانتی قانونی گارانتی محصولات بازار انواع وبگردی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آمریکا نمی‌توانداقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند/ عربستان درجنگ یم

دستیار خاص رییس مجلس کشورمان در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با یک رسانه عربی، گفت: در رابطه با مساله سوریه با روسیه توافق نظر داریم ولی در رابطه با اسرائیل اختلاف

آمریکا نمی‌توانداقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند/ عربستان درجنگ یم

امیر عبداللهیان: آمریکا نمی توانداقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند/عربستان درجنگ یمن غرق شده است است

عبارات مهم : ایران

دستیار خاص رییس مجلس کشورمان در امور بین الملل در گفت وگو با یک رسانه عربی، گفت: در رابطه با مساله سوریه با روسیه توافق نظر داریم ولی در رابطه با اسرائیل اختلاف نظر داریم.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، دستیار خاص رییس مجلس کشور عزیزمان ایران در امور بین الملل در گفت وگو با العربی الجدید در پاسخ به این پرسش که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا وزیر خارجه اش را عوض کردن داده و گفته است که این امر با کشور عزیزمان ایران ارتباط دارد، نظر شما در این رابطه چیست، گفت: هیچ کس نمی تواند رفتارهای ترامپ را آینده نگری کند، حتی اروپایی ها و اطرافیانش در کاخ سفید از آینده نگری کارهای او ناتوان هستند ولی کشور عزیزمان ایران توقع همکاری را از ترامپ دارد.

وی افزود: به نظر من این تصمیم عجولانه و یا بررسی نشده نیست و ترامپ به دنبال اتخاذ گام های جدیدی جهت عوض کردن دولتمردان آمریکایی است و برکناری رکس تیلرسون سیاست های پرتنش تری در سیاست خارجه آمریکا به دنبال خواهد داشت.

آمریکا نمی‌توانداقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند/ عربستان درجنگ یم

امیرعبداللهیان در پاسخ به این پرسش که برکناری وزیر خارجه آمریکا چه تاثیراتی بر کشور عزیزمان ایران و توافق هسته ای می تواند بگذارد، گفت: به نظر من آمریکا در طول سال های گذشته هر کاری که می توانستند علیه کشور عزیزمان ایران انجام دادند و از زمانی که ترامپ رییس جمهور شد هر کاری که می توانست انجام داد، ما مطمئن هستیم که آمریکا چه در وقت اوباما و چه در وقت ترامپ بندهای توافق هسته ای را نقض کرده است.

وی خاطرنشان کرد: کارها آتی آنها بدتر از گذشته نخواهد بود حتی اگر ترامپ بعد از دو ماه تمدید تعلیق تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران را رد کند و واشنگتن آنگونه که باید به توافق هسته ای پایبند نبوده است.

دستیار خاص رییس مجلس کشورمان در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با یک رسانه عربی، گفت: در رابطه با مساله سوریه با روسیه توافق نظر داریم ولی در رابطه با اسرائیل اختلاف

امیرعبداللهیان در پاسخ به این پرسش که شما اعلام کردید در صورت خروج آمریکا از برجام تمام گزینه ها روی میز خواهد بود و اعلام کردید که خروج آمریکا به معنای آخر دادن به برجام هست، آیا می توانید در مورد این گزینه ها توضیح دهید؟ گفت: برجام توافقی دوجانبه میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا نیست، بلکه یک توافق بین المللی چندجانبه است و تا زمانی که بقیه طرف ها به بندهای توافق پایبند بودند طبیعی است که هیچ گامی جهت خروج از آن اتخاذ نخواهیم کرد ولی ما می دانیم که آمریکا به بعضی از کشورها فشارهایی می آورد که این امر باعث می شوند آنها آمریکا را همراهی کنند.

وی افزود: تاکنون هیچ اراده ای در رابطه با این مساله که طرف های اروپایی در رابطه با برجام آمریکا را همراهی می کنند به دست نیاوردیم ولی بیانات اروپایی ها در رابطه با نقش کشور عزیزمان ایران در منطقه و در رابطه با برنامه موشکی کشور عزیزمان ایران نشان دهنده این امر است.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه تصمیمات کشور عزیزمان ایران در رابطه با برجام به رفتارهای دیگر اطراف بستگی دارد، در رابطه با گزینه های روی میز، گفت: مشورت هایی در رابطه با این امر در کمیسیون نظارت بر برجام در شورای عالی امنیت ملی انجام شد، همچنین مشورت هایی محرمانه در مجلس شورای اسلامی انجام شد که اکنون نمی توانیم آنها را علنی کنیم ولی من می توانم بگویم که کارها ما به رفتارهای دیگر طرف های توافق بستگی دارد و مسئولان ما در وقت مناسب این گزینه ها را علنی می کنند.

آمریکا نمی‌توانداقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند/ عربستان درجنگ یم

دستیار خاص رییس مجلس در امور بین الملل در پاسخ به این پرسش که ترامپ اعلام کرد آخرین بار است که توافق هسته ای را تمدید می کند و در واقع رفتارهای ترامپ را نمی توان آینده نگری کرد، آیا انتظار حمله نظامی از سوی آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران را دارید، گفت: آمریکا در شرایط کنونی نمی تواند اقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند. همچنین عدم آگاهی آمریکا از زیرساخت های دفاعی کشور عزیزمان ایران و پاسخ کشور عزیزمان ایران به تجاوزها و تعرضات در سال های گذشته که واشنگتن شاهد آن بود باعث می شود که آمریکا جهت این اقدام حساب و کتاب انجام دهد.

وی افزود: آمریکا در طول چهار دهه اخیر اگر قدرت حمله نظامی به کشور عزیزمان ایران را داشت حتی یک لحظه هم تردید نمی کرد. درست است که آمریکا علیه بعضی کشورها موشک پرتاب می کند ولی پرسش مطرح شده است در رابطه با قدرت آمریکا در اداره یک جنگ است و به نظر من آمریکا اکنون نمی تواند وارد جنگ شود.

دستیار خاص رییس مجلس کشورمان در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با یک رسانه عربی، گفت: در رابطه با مساله سوریه با روسیه توافق نظر داریم ولی در رابطه با اسرائیل اختلاف

امیرعبداللهیان در پاسخ به این پرسش که مدتی پیش آمریکایی ها اعلام کردند که واشنگتن از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرده است که از تاسیسات نظامی و غیرنظامی کشور عزیزمان ایران دیدار کند ولی کشور عزیزمان ایران بارها این امر را رد کرده هست، آیا به نظر شما پایتخت کشور عزیزمان ایران به منظور حفظ برجام مجبور به پذیرش این امر خواهد شد؟ گفت: در رابطه با امنیت ملی خطوط قرمزی داریم که در هر شرایطی نمی توان از آنها عبور کرد، کشور عزیزمان ایران به آمریکا اجازه نخواهد داد که به بهانه برجام فشارهایی علیه ما ایجاد کند و در اموری دخالت کند که در خطوط قرمز ما حساب می شوند. تمام ایرانی ها چه چپی ها و چه راستی ها، چه اصلاح طلبان و چه اصولگرایان و حتی مخالفان و منتقدان نظام در این پرونده توافق نظر دارند لیکن این امر مربوط به امنیت ملی و دفاع از وطن در برابر هرگونه ترساندن است.

وی در پاسخ به این پرسش که پایتخت کشور عزیزمان ایران بر روی یک میز با آنکارا می نشیند و در رابطه با سوریه با آن مذاکره می کند و همزمان عملیات عفرین را رد می کند، می توانید این تناقضات را جهت ما تفسیر کنید و آیا این امر به موضع یکسان کشور عزیزمان ایران و ترکیه در قبال کردها مربوط می شود، گفت: به طور کلی ما هرگونه دخالت خارجی در هر یک از کشورهای منطقه بدون هماهنگی با دولت آن را رد می کنیم. مساله ترکیه به دو بخش تقسیم می شود یکی از آنها در رابطه با جنگ تروریست ها است و دیگری به کردها مربوط می شود. در رابطه با بخش اول ما هرگونه رویکردی که به امنیت ملی ترکیه مربوط می شود و به جنگ با تروریست ها ارتباط دارد را تایید می کنیم و این حق آنکارا است ولی هرگونه عملیات در خاک سوریه و عراق بدون هماهنگی دولت دو کشور امری غیرمسالمت آمیز است و شرایط را پیچیده می کند.

آمریکا نمی‌توانداقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند/ عربستان درجنگ یم

وی افزود: ما معتقدیم که هرگونه اقدام ترکیه که با هماهنگی دمشق صورت گیرد و به منظور مبارزه با تروریست ها باشد توجیهی منطقی دارد.

دستیار خاص علی لاریجانی در پاسخ به این پرسش که در این صورت آیا شما بعضی گروه های کرد موجود در شمال سوریه را تروریستی می دانید؟ گفت: من شخصا اعتقاد دارم که بعضی از کشورها از جمله آمریکا تلاش می کنند از پرونده کردها در منطقه بهره ببرند و ما شاهد این امر در عراق و اکنون در سوریه هستیم. به نظر من کردها در هر کشوری در منطقه جزء لاینفک آن کشور به شمار می روند و کشور عزیزمان ایران مخالف سرکوب آنهاست ولی جنگ با تروریست ها مساله ای جداست.

امیرعبداللهیان در مورد روابط پایتخت کشور عزیزمان ایران و مسکو، گفت: همکاری کشور عزیزمان ایران و روسیه مثال مهمی جهت همکاری منطقه ای هست. پایتخت کشور عزیزمان ایران و مسکو تفاهم های مثبتی در سطح سیاسی، دیپلماتیک، نظامی و امنیتی دارند و نشانه آن ها مبارزه با تروریست و تقویت سناریوهای ایجاد راه حل های سیاسی در سوریه و بازسازی آن است.

وی افزود: ما توافق کردیم که چه اکنون و چه در آینده به سوریه کمک کنیم و سخن گفتن در رابطه با وجود اختلافات در مورد مساله سوریه دقیق نیست.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این پرسش که آیا این امر به این معناست که شما به هم پیمان روس اطمینان کامل دارید؟ گفت: در رابطه با مساله سوریه توافق نظرهای زیادی داریم و همه آنها در جهت همکاری جدی جهت کمک به سوری ها و آینده کشور آنهاست.

دستیار خاص رییس مجلس کشور عزیزمان ایران در پاسخ به این پرسش که در جنوب سوریه مطرح شد و این امر تهدیدی جهت اسرائیل به شمار می رود، آیا به نظر شما روسیه در آینده در رابطه با این امر با شما مذاکره خواهد کرد، لیکن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواستار این امر شد، گفت: اگر بخواهم در این عنوان واقع نگر باشم باید بگویم که اختلافاتی میان کشور عزیزمان ایران و مسکو در رابطه با رژیم صهیونیستی وجود دارد، یک واقعیت جغرافیایی وجود دارد و سوریه همسایه این رژیم غیرقانونی است و کشور عزیزمان ایران از مقاومت حمایت می کند و در برابر اسرائیل و طرح های توسعه طلبانه اش می ایستد این در حالی است که مسکو با اسرائیل روابط دیپلماتیک دارد.

وی با اشاره به اینکه با این وجود همکاری و تفاهم کشور عزیزمان ایران و روسیه در رابطه با سوریه ممکن است استمرار داشته باشد، افزود: رژیم صهیونیستی تلاش دارد از این جنگ بهره ببرد و چندین بار به مرزهای هوایی سوریه تعرض کرد و پاسخ اخیر در ساقط کردن جنگنده اسرائیلی قاطع بود و تمام معادلات را عوض کردن داد.

وی در پاسخ به این پرسش که پیش از این زمانی که در وزارت خارجه بوده اعلام کرده که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس از وی درخواست کرده است که در رابطه با پرونده های منطقه با غربی ها مذاکره نکند، علت این امر چیست؟ گفت: سردار سلیمانی تاکید کرد که در رابطه با پرسشها منطقه با آمریکا مذاکره نکنیم نه با تمام کشورهای غربی.

امیرعبداللهیان ادامه داد: او به من مستندات و دلایل دقیق داد که نشان می دهد آمریکا با فرماندهان داعش ارتباط دارد و از آن در سوریه و عراق حمایت نظامی می کند. سردار سلیمانی می خواست پیامی به جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا برساند و مفاد آن این بود که کشور عزیزمان ایران از تمام کارها آمریکا آگاه است و می داند که سیاست آن دوگانه است و ائتلافی علیه داعش تشکیل می دهد و همزمان از آن حمایت می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این مساله به این معناست که شما در رابطه با پرونده های منطقه ای با اروپایی ها مذاکره می کنید؟ گفت: هر لحظه در گفت وگوهایم با مسئولان اتحادیه اروپا در رابطه با پرسشها امنیت بین المللی و منطقه ای و همچنین جنگ با تروریست ها گفت وگو کرده ایم ولی کشور عزیزمان ایران بر این باور است که حل پرسشها منطقه با گفت وگو میان طرف های آن امکان پذیر است.

وی در ادامه گفت: گفت وگو با غربی ها در رابطه با امنیت و تروریست ها است ولی پرسشها منطقه یک امر منطقه ای است و کشور عزیزمان ایران این امر را از کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورهای عربی خواستار شد ولی سعودی ها مخالفت کردند.

امیرعبداللهیان در رابطه با دیدار اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران و جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در حاشیه نشست مونیخ، گفت: این نوع دیدارها در حاشیه های کنفرانس های بین المللی امری طبیعی هست. همچنین جان کری بارها اعلام کرد که مخالف سیاست های رییس جمهور کنونی آمریکاست و حامی توافق هسته ای است و قبل از این نیز اعلام کرد که عربستان از آمریکا خواستار حمله نظامی علیه کشور عزیزمان ایران شده است است ولی مسائلی که در مورد آنها بحث کردند به محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران مربوط می شوند و فکر می کنم توضیحاتی در این رابطه داده است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر جان کری در سمت وزارت خارجه می ماند و یا دولت آمریکا عوض کردن نمی کرد، آیا انتظار گفت وگوی ایرانی ـ آمریکایی پیش می رفت، گفت: ما تنها در مورد عنوان هسته ای با آمریکا گفت وگو کردیم نه عنوان دیگری و هیچ موضوعی خارج از این چارچوب نداریم.

وی افزود: به نظر من جان کری به عنوان مخالف جدی ترامپ و موافق توافق هسته ای تلاش می کند در کنار اروپایی ها بایستد و مانع لغو توافق هسته ای شود، وی می خواهد این خبر را به کشور عزیزمان ایران برساند که توافق هسته ای باید حفظ شود ولی من شخصا اعتقاد دارم که اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا و جان کری برجام را نقض کرده اند و به طور قانونی به آن عمل نکردند.

وی در رابطه با مساله عربستان و حقیقت میانجیگری میان پایتخت کشور عزیزمان ایران و ریاض، گفت: عربستان قبل از این تصمیم گرفت روابط دیپلماتیکش با کشور عزیزمان ایران را قطع کند، در آن وقت من مسئول این پرونده در وزارت خارجه بودم. ریاض از توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران دلواپس بود و تلاش کرد با آن مقابله کند، سعودالفیصل با جان کری در هواپیمایش گفت وگو کرد و به او گفت ما نمی توانیم نتیجه های توافق هسته ای میان کشور عزیزمان ایران و غرب را تحمل کنیم و خواستار تعویق آن هستیم، واشنگتن جهت چند ماه این توافق را به تاخیر انداخت و بعد از رسیدن به توافق هسته ای نگرانی ریاض از تقویت روابط کشور عزیزمان ایران و اروپایی ها زیاد شد و تصمیم گرفت که گام جدیدی اتخاذ کند، آنها حساسیت های کشور عزیزمان ایران در قبال اعدام شیخ نمر و یا کشته شدن ۵۰۰ ایرانی در مراسم حج را نادیده گرفتند و در جنبش مردم در برابر سفارت ارزش دست داشتند.

امیرعبداللهیان افزود: حتی بعد از حمله به سفارت عربستانی ها با سفیرشان در پایتخت کشور عزیزمان ایران تماس تلفنی داشتند و اعلام کردند که پایتخت کشور عزیزمان ایران مایل به تنش و درگیری نیست و ریاض خواستار قطع روابط است.

وی خاطرنشان کرد: کشورهایی مانند الجزایر، ترکیه و پاکستان پیشنهاد میانجیگری دادند و ما از بازگشت روابط به حالت عادی استقبال کردیم ولی عربستان بر اساس شرایط موجود با این امر مخالفت کرد. به نظر من عربستان چه اکنون و چه در آینده گزینه ای جز ازسرگیری روابط ندارد و ما از بازگشت ریاض به راه عاقلانه و دست کشیدن از سیاست های خصمانه و ایفای نقش سازنده استقبال می کنیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در رابطه با نقش کشور عزیزمان ایران و عربستان در یمن، گفت: در دیدار با مسئولان و سیاستمداران دائما با این پرسش مواجه می شوم که عربستان می گوید مسئله ما با کشور عزیزمان ایران مربوط به دخالت های آن در سوریه، عراق، لبنان، یمن و بحرین هست؛ با تمام وضوح می گویم که ما در هیچ کشوری دخالت نمی کنیم ولی در منطقه تاثیرگذار هستیم. میان دخالت و تاثیر تفاوت وجود دارد. حامیان ایرانی می دانند که ما از فلسطین دفاع می کنیم و با اسرائیل مقابله می کنیم و این امری است که بسیاری از کشورهای عربی انجام نمی دهند.

وی افزود: اتفاقات منطقه باعث شد عربستان با مشکلاتی روبرو شود در حالیکه کشور عزیزمان ایران در حال انجام تغییرات و تاثیرات مثبت هست، عربستان فریب آمریکا و اسرائیل را خورد و وارد جنگ طولانی یمن شد و در آن غرق شد.

دستیار خاص رییس مجلس کشور عزیزمان ایران در رابطه با انتقاد بعضی کشورهای عربی از حمایت نظامی کشور عزیزمان ایران از سوریه، گفت: ما در سوریه از یک سیاست چندجانبه پیروی می کنیم که بر اساس حمایت از یکپارچگی آن کشور، حمایت از مردم سوریه، حمایت از معارضان که خواهان راه حل سیاسی هستند نه آن نیروهای مسلح تروریستی و بر اساس حمایت از بشار اسد، رییس جمهور سوریه است ولی آینده سوریه یک مساله داخلی است.

وی افزود: ملت سوریه خواسته های دموکراتیک و اصلاح طلبانه داشت ولی طرف های خارجی به آن ها ظلم کردند و از خواسته های آن ها بهره بردند و اجازه ندادند که به صورت مسالمت آمیز و به دور از تروریست ها حقوق خود را مطالبه کنند، بله ما در زمانی که بعضی کشورهای دوست مانند ترکیه و قطر در برابر بشار اسد ایستادند از آن حمایت کردیم لیکن او به عنوان یک رهبر عربی در کنار مقاومت و علیه اسرائیل ایستاد در حالی که عربستان به طور پنهانی با اسرائیل ارتباط داشت و امروز به دنبال عادی سازی روابط با آن است.

وی ادامه داد: فیلیپ هاموند، وزیر خارجه پیشین انگلیس در سال ۲۰۱۶ بشار اسد را جنایتکار توصیف کرد و سوالی در رابطه با دلایل حمایت ما از بشار اسد از من پرسید، من نیز سوالی در رابطه با عدم حمایت از ایجاد تغییرات در بحرین و عدم عوض کردن نخست وزیر این کشور که از سال ۱۹۷۱ در این سمت است و انگلیس از آن حمایت می کند و بیش از ۳۰۰ نفر از سال ۲۰۱۱ در آن کشور کشته شدند، پرسیدم.

دستیار خاص لاریجانی در آخر در پاسخ به این پرسش که تقویت روابط کشور عزیزمان ایران و حماس به مساله سوریه بستگی دارد، گفت: حتی در زمانی که بحران سوریه در واج خود بود و از اوضاع موجود پیچیده تر بود روابط ما با حماس قطع نشد و متعادل ماند و تنها مواضع چند فرمانده آنها عوض کردن کرد و این امر به این معناست که تمام جنبش حماس از کشور عزیزمان ایران دور شده است است.

وی افزود: اسرائیل بعد از جنگ سوریه به غزه حمله کرد و حماس به کمک کشور عزیزمان ایران توانست در برابر آن ایستادگی کند و اجازه نداد پیروز شود.

وی ادامه داد: روابط ما با جنبش حماس اخیرا بسیار خوب شده است است و دلایل این امر مربوط به پرونده سوریه، درک فرماندهان حماس در مورد تلاش بعضی کشورهای عربی جهت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و همچنین سیاست های آمریکا است.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | سوریه | آمریکا | ایرانی | عربستان | عربستان | آمریکایی | سفارت عربستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz